W ostatnich latach w Polsce coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na poddanie swoich firm procesowi wyceny. Zazwyczaj do ustalania faktycznej wartości danego podmiotu gospodarczego dochodzi przed jego zakupem lub sprzedażą. To bardzo często stosowana procedura również przy postępowaniach upadłościowych, restrukturyzacyjnych oraz likwidacyjnych. Wielu właścicieli firm często zastanawia się, kogo warto zaangażować do szacowania wartości przedsiębiorstwa oraz w jaki sposób można przeprowadzić ten proces. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Wycena przedsiębiorstwa – ogólne zasady zawarte w standardach
W przygotowanym przez Polską Federację Stowarzyszeń Majątkowych Krajowym Standardzie Wycen Specjalistycznych zawarto najważniejsze zasady dotyczące szacowania wartości firmy, jej zorganizowanej części oraz udziałów w kapitale własnym podmiotu. Proces ten musi być zainicjowany poprzez szczegółowe określenie celu oraz przedmiotu wyceny, a także jej najistotniejszych założeń.
Trzeba też pamiętać o przyjęciu właściwego standardu wartości. Umożliwia on bowiem prawidłowe określenie stron rzeczywistej lub hipotetycznej transakcji, jak również warunki obowiązujące przy jej zawieraniu. Do najważniejszych standardów zalicza się godziwą wartość rynkową, wartość sprawiedliwą, wartość inwestycyjną i wartość wewnętrzną.
Wartość przedsiębiorstwa określa się przy użyciu odpowiednich podejść. W ich ramach mieszczą się metody majątkowe, dochodowe oraz porównawcze. W praktyce najczęściej sięga się po metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych zaliczaną do podejść dochodowych.
Osoby odpowiedzialne za wycenę firmy zgodnie z prawem
W polskich przepisach prawnych próżno jest szukać konkretnych wytycznych dotyczących przyznania jakiejkolwiek grupie zawodowej prawa do wyłącznego zajmowania się dokonywaniem wycen podmiotów gospodarczych. W praktyce oznacza to brak konieczności dysponowania przez osoby wykonujące zawód biegłych określonym wykształceniem. Co więcej, tego typu działalność nie wymaga także jakichkolwiek zezwoleń czy licencji. Teoretycznie rzecz ujmując zatem, wycena przedsiębiorstw to działalność, którą może zatem trudnić się każda osoba, która przejawia taką chęć.
Kodeks etyki Stowarzyszenia Biegłych Wyceny w Polsce a osoby wykonujące wycenę firm
Osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce przy realizacji obowiązków służbowych powinny kierować się zawartymi w Kodeksie etyki wskazówkami. Zgodnie ze wspomnianymi wytycznymi biegły zajmujący się wyceną w każdym przypadku musi dysponować odpowiednimi kompetencjami i kwalifikacjami do wykonania zadania. W razie jakichkolwiek niedostatków wiedzy i umiejętności osoba ta zobowiązana jest do uzupełnienia swoich kwalifikacji lub przekazania zlecenia bardziej kompetentnemu podmiotowi.
W omawianym dokumencie wskazuje się ponadto, że biegły jeszcze przed przyjęciem zlecenia jest zobligowany do określenia, czy jest w stanie przygotować wycenę w należyty i profesjonalny sposób.
W tym celu musi on:
- sformułować prawidłowo przedmiot zlecenia;
- dysponować odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem umożliwiającym sprawną i bezproblemową realizację zlecenia;
- zidentyfikować zasady oraz regulacje prawne odnoszące się do roli biegłego, a także istoty wyceny w danym przypadku.
Wyszczególnione powyżej wymogi w swej zasadniczej istocie wskazują na konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji przez biegłego wycen przedsiębiorstwa. Z drugiej jednak strony przepisy Kodeksu Etyki nie mają charakteru wiążącego. To oznacza, że warto się do nich stosować, jednak prawo nie narzuca takiej konieczności. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie są członkami Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.
Co musi zawierać procedura wyceny przedsiębiorstwa?
Szacowanie wartości firmy to dość złożony proces, który powinien przebiegać w określony sposób. W jego trakcie należy przeprowadzić szczegółową analizę oraz ocenę historycznych rezultatów działalności operacyjnej i finansowej danego podmiotu gospodarczego. Kluczowa jest też ocena planów i perspektyw rozwojowych tak samego przedsiębiorstwa, jak i sektora, w którym ono działa. To oznacza, że osoba odpowiedzialna za wykonanie wyceny przedsiębiorstwa musi cechować się dogłębną znajomością różnorodnych narzędzi analizy strategicznej oraz finansowej przedsiębiorstwa. Szczególnie dużo wagi musi ona przykładać także do procesu pozyskiwania odpowiednich danych z rynku kapitałowego.
Biegli wycen przedsiębiorstwa muszą przede wszystkim świetnie radzić sobie z technicznym liczeniem różnych wskaźników finansowych. Równie istotna jest też zdolność do prawidłowej interpretacji uzyskanych w trakcie postępowania badawczego danych. To bowiem pozwala na odpowiednie wykorzystanie wyników pozyskanych dzięki wycenie.
Oferta IEE
Jeśli myślisz o wycenie swojego przedsiębiorstwa, Instytut Ekspertyz Ekonomicznych oferuje usługi spełniające najwyższe standardy branżowe. W świecie, gdzie decyzje biznesowe oparte są na precyzyjnych danych i dogłębnej analizie, niezwykle ważne jest, aby proces jakim jest wycena firm był prowadzony przez ekspertów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Nasz zespół składa się z profesjonalistów, którzy łączą wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem, gwarantując rzetelność i dokładność w każdym aspekcie pracy. Niezależnie od tego, czy Twoja firma przechodzi przez proces sprzedaży, restrukturyzację, czy potrzebuje dokładnej oceny dla celów inwestycyjnych, Instytut Ekspertyz Ekonomicznych zapewni kompleksowe wsparcie na każdym etapie wyceny.
Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu przewagę na rynku dzięki precyzyjnej i profesjonalnej ocenie wartości.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/IEE zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.