Szukaj
Close this search box.

Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych (IEE) oferuje profesjonalne usługi opracowania operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego. Zatrudniamy doświadczonych ekspertów o wieloletnim doświadczeniu w tej dziedzinie. Nasz zespół oraz wieloletnie doświadczenie daje gwarancje najwyższej jakości!

Wykonanych eskpertyz
+ 0
Zadowolonych Klietów
0
Biegłych
0
Opinii na 5/5
0 %

Kupno nieruchomości zazwyczaj wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych środków finansowych. Najczęściej pochodzą one z kredytu hipotecznego, który jest formą pożyczki bankowej z zabezpieczeniem. Zabezpieczeniem to najczęściej ustanawiane jest na kredytowanej lub innej nieruchomości, pod warunkiem, że jej wartość jest akceptowalna przez bank.

 

W jaki sposób określić ją rzetelnie i wiarygodnie? Z pomocą przychodzi rzeczoznawca Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych, który przygotuje kompletny operat szacunkowy według wzoru uznawanego przez bank.  

 

Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 577 713 513 lub mailowo biuro(@)iee.pl, aby uzyskać szczegółową wycenę usługi.

Masz pytania? Potrzebujesz oferty?
Wypełnij formularz

Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych

Pamiętaj, że tylko prawidłowo przygotowany operat szacunkowy, opracowany zgodnie z wytycznymi rządowymi i bankowymi zostanie zaakceptowany przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny. Współpraca ze specjalistami z IEE daje Ci gwarancję uczciwej wyceny nieruchomości stanowiącej cel finansowania oraz zabezpieczenie kredytu, co zwiększa szanse na pozytywną decyzję kredytową.

 

Czym jest wycena nieruchomości do kredytu?

Wycena nieruchomości do kredytu jest wymagana przez bank w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. To kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość, np. mieszkanie, dom czy działka. Konieczne jest zatem ustalenie jej wartości – wszystkie dane są ujmowane w operacie szacunkowym i przekazywane do analityka. Na podstawie raportu sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego ocenia on, czy wartość nieruchomości jest wystarczająco wysoka, aby pokryć kwotę udzielonego kredytu w przypadku problemów finansowych klienta. W takiej sytuacji roszczenia banku zostałyby zaspokojone poprzez przejęcie nieruchomości, więc i oprocentowanie może być niższe niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej na cel dowolny (bez zabezpieczenia).

 

Wycena nieruchomości do kredytu jest wymagane po podjęciu przez bank wstępnej decyzji kredytowej. To właśnie moment na to, aby zatrudnić doświadczonego rzeczoznawcę z IEE – przygotujemy dla Ciebie kompletny operat szacunkowy ze zdjęciami, danymi, statystykami. Stanie się on podstawą do dalszego procesowania Twojego wniosku o kredyt hipoteczny.

 

Współpraca z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych cechuje się efektywnością, profesjonalizmem i przestrzeganiem najwyższych standardów.
• Numer kontaktowy: +48 577 713 513
• E-mail: biuro@iee.pl

 

Zapraszamy do kontaktu! Zachęcamy też do umówienia się na spotkanie z naszym przedstawicielem.

01

Zespół ekspertów

Współpraca z zespołem ekspertów ma swoje zalety w postaci stałej dostępności, wysokiej jakości usług z uwagi na specjalizację oraz gwarancję wysokiej kultury organizacyjnej we współpracy z Sądami, Prokuratorami i Policją. 

02

Wycena przed zleceniem

Stawkę za opinię oraz szacowaną ilość godzin określamy bezpłatnie przed podjęciem zlecenia. Gwarantujemy jej dotrzymanie. W przypadku dużej ilości wydruków przed zleceniem ustalamy jak będą rozliczane te koszty (nie zaskakując naszych zleceniodawców opłatami dodatkowymi). 

03

Kadra naukowa

Nasz instytut współpracuje z kadrą naukową na śląsku oraz biegłymi z wieloletnim doświadczeniem. Nie nastawiamy się na opinie szybkie i tanie robione w pośpiechu, tym samym obarczone błędami oraz nie współpracujemy z biegłymi, którzy kiedykolwiek zawiedli nasze zaufanie. Po każdym zleceniu prosimy naszych zleceniodawców o opinię o współpracy z danym biegłym. Kadra naukowa, z którą współpracujemy to najlepsi specjaliści w naszych dziedzinach, posiadający wiedzę merytoryczną i praktyczną.

What People Say About Us

Client Testimonials

Kompendium wiedzy IEE na temat: Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego

Spis treści

Kto przygotowuje operat szacunkowy do kredytu hipotecznego?


Za przygotowanie operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego zawsze odpowiada rzeczoznawca majątkowy. Może, lecz nie musi być to ktoś zarekomendowany przez bank. Nie masz obowiązku jednak korzystać z usług narzuconej/zasugerowanej firmy. Pamiętaj, że masz prawo samodzielnie zdecydować o tym, komu powierzysz wycenę nieruchomości, a bank, musi ją zaakceptować (jeśli jest przygotowana przez rzeczoznawcę z uprawnieniami, w sposób prawidłowy, zgodny z wytycznymi).


Rzeczoznawcy majątkowi Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych mają na swoim koncie wiele operatów szacunkowych sporządzanych do celów kredytowych. Chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Skontaktuj się z nami i zamów wycenę swojej nieruchomości, która na pewno zostanie zaakceptowana przez bank! 


Prawo do skorzystania z własnego rzeczoznawcy dają Ci przepisy, a konkretniej Art. 21. Ocena zdolności kredytowej konsumenta: „(…) 8. Jeżeli kredytodawca wymaga dokonania wyceny nieruchomości w związku z procedurą oceny zdolności kredytowej, wycena ta powinna spełniać wymagania określone w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a w przypadku sporządzania ekspertyzy w celu ustalenia bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości w rozumieniu art. 2 pojęcie bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości i zabezpieczenia hipoteką pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 415) – wymagania określone w tej ustawie: Wycena nieruchomości jest dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego, o którym mowa w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, wskazanego w drodze porozumienia między kredytodawcą i konsumentem.

 

Ile czasu czeka się na operat szacunkowy do kredytu?


Czas oczekiwania na operat szacunkowy do kredytu hipotecznego różni się w zależności od  obłożenia, ilości wniosków, ale też od stopnia złożoności danej sytuacji (np. może wymagać więcej czasu w przypadku nieruchomości podzielonej na kilka mieszkań lub z nietypowymi cechami).


Niemniej jednak, większość operatów szacunkowych jest przygotowywanych w kilka-kilkanaście dni. Warto jednak mieć na uwadze, że dokładność i staranność w przygotowaniu tego dokumentu są najważniejsze, dlatego czas oczekiwania jest w pełni uzasadniony.


W IEE dokładamy starań, aby wartościowy i merytoryczny dokument był gotowy jak najszybciej. Wiemy, że od kompletności wniosku kredytowego zależy to, jak szybko zostanie wydana decyzja. Zorientuj się w banku, jaki jest termin dostarczenia operatu szacunkowego i nie zwlekaj z zamówieniem tej usługi u nas. Gwarantujemy rzetelność w najkrótszym możliwym terminie.

 

Jaki jest koszt operatu szacunkowego do kredytu?


Cena operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego zależy głównie od tego, co jest jego celem. Jeśli jest to sama, niezabudowana działka, wówczas koszt to około 700 zł. W przypadku mieszkań zapłacisz od 500 do 800 zł, a za dom powyżej 1000 zł. Jednak, tak jak w przypadku czasu oczekiwania, również tutaj wszystko jest ustalane indywidualnie.


Czy warto decydować się na tanie wyceny, którymi kuszą np. banki? Owszem, firmy współpracujące z nimi mogą oferować tańsze usługi, ale nie zawsze są one korzystne dla kredytobiorcy. Specjalista z zewnątrz działa niezależnie i kompleksowo, uwzględniając nie tylko prawne, ale też bankowe wymogi. Czasem wiąże się to z większą ilością zaangażowania oraz pracy, np. gdy trzeba oszacować wartość domu w budowie i wartość domu po zakończeniu inwestycji. To także wpływa na wycenę usługi, ale u nas poznasz ją z wyprzedzeniem. Zapewniamy, że cena operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego będzie uczciwa.

 

Kto płaci za operat szacunkowy do banku?


Koszty operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego ponosi zazwyczaj klient, który składa wniosek o kredyt. Jest to standardowa procedura, ponieważ to osoba ubiegająca się o kredyt korzysta z usługi rzeczoznawcy majątkowego w celu uzyskania środków na sfinansowanie zakupu mieszkania czy budowy domu.

 

Rzeczoznawca do kredytu hipotecznego – zakres usług

 

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do sporządzania operatów szacunkowych wszystkich nieruchomości. Zakres usług świadczonych przez specjalistów z IEE jest szeroki i obejmuje następujące zadania.

 

  • Wycena mieszkania do kredytu hipotecznego

Rzeczoznawca ocenia wartość mieszkania, uwzględniając takie czynniki jak lokalizacja, stan techniczny, wielkość i inne istotne elementy.

 

  • Wycena domu do kredytu hipotecznego

W przypadku domów, rzeczoznawca uwzględnia dodatkowe kwestie, takie jak wydane zezwolenia, etap zaawansowania budowy, stan prawny nieruchomości, potencjalne ograniczenia i zagrożenia na danym terenie.

 

  • Wycena działki do kredytu hipotecznego

Jeśli klient ubiegający się o kredyt posiada tylko działkę, rzeczoznawca oceni jej wartość, biorąc pod uwagę lokalizację, uśrednione ceny innych działek w okolicy, przewidywany wzrost jej wartości, przeznaczenie działki ujęte w MPZP oraz mapkach ewidencyjnych danego obszaru.

 

Ile jest ważny operat szacunkowy do kredytu?

 

Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego ma ograniczoną ważność, która wynosi 12 miesięcy. To uzasadnione, ponieważ sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się dynamicznie. Po upływie tego okresu bank może zażądać aktualizacji wyceny nieruchomości, którą też przeprowadzi dla Ciebie rzeczoznawca majątkowy IEE. Zaangażowanie w to zadanie ma znaczenie, szczególnie jeśli sytuacja na rynku nieruchomości uległa znaczącym zmianom, a sama wartość obiektu wzrosła lub zmalała.

 

Na to uważaj – zawyżony lub zaniżony operat szacunkowy

 

Zwracamy Twoją uwagę na to, że zarówno zawyżony, jak i zaniżony operat szacunkowy może negatywnie wpłynąć na uzyskanie kredytu hipotecznego. Znacznie zawyżona wycena może zostać potraktowana jako próba oszustwa czy wyłudzenia (i skontrolowana przez organy podatkowe), a zaniżona może wpłynąć na to, że otrzymasz niższy kredyt niż zakładałeś, co pokrzyżuje Twoje plany inwestycyjne.

 

Co zrobić w przypadku nierzetelnej, zawyżonej lub zaniżonej wyceny nieruchomości? Zawsze możesz się od niej odwołać i, jeśli została wykonana na zlecenie banku lub przez wskazanego przez bank rzeczoznawcę, zamówić i przedstawić tzw. kontroperat, czyli wycenę alternatywną. W ostateczności odwołać się do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej przy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

 

Znaczenie dobrego rzeczoznawcy i operatu przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny

 

Dlatego tak ważny jest wybór dobrego, rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego, który korzysta ze sprawdzonych metod wyceny, np. porównania, a w podejściu dochodowym z metody inwestycyjnej i zysków. Zapewniamy, że każdorazowo dopasujemy sposób działania do sytuacji i okoliczności, niekiedy łącząc kilka metod, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Zaufany i kompetentny rzeczoznawca z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych sporządzi rzetelny i wiarygodny operat szacunkowy, który odzwierciedli rzeczywistą wartość Twojej nieruchomości.

 

Zamów operat szacunkowy do kredytu hipotecznego w IEE

 

Operat szacunkowy do kredytu hipotecznego jest niezbędnym dokumentem załączanym do wniosku o środki na sfinansowanie budowy czy nabycia nieruchomości. To dokument, który określa wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem dla banku. Koszty, czas oczekiwania i dokładność wyceny są kluczowymi kwestiami, które warto wziąć pod uwagę. Wybór rzeczoznawcy majątkowego to istotna decyzja, która może wpłynąć na powodzenie procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Warto więc zadbać o to, aby ten etap został wykonany profesjonalnie i starannie, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji podczas zakupu nieruchomości.

 

Zachęcamy do skorzystania z szybkiej wyceny naszych usług. Aby poznać koszt naszych usług, prosimy o skontaktowanie się pod numerem telefonu +48 577 713 513 lub pod adresem e-mail: biuro@iee.pl.