Szukaj
Close this search box.

Wycena przedsiębiorstwa przy podziale majątku

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów oraz wieloletniego doświadczenia Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych. Zleć nam wycenę przedsiębiorstwa przy podziale majątku. Oferujemy profesjonalne usługi, terminowość i atrakcyjne ceny. 

Wykonanych eskpertyz
+ 0
Zadowolonych Klietów
0
Biegłych
0
Opinii na 5/5
0 %

Wycena przedsiębiorstwa w kontekście podziału majątku, szczególnie przy rozwodzie, to proces często złożony i czasochłonny. Dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, aby uniknąć problemów związanych z różnicami w oszacowaniu wartości.

 

IEE oferuje nie tylko rzetelne wyceny, ale także wsparcie w procesie podziału majątku, dostarczając kompleksowych analiz i ekspertyz. Zachęcamy do kontaktu, by skorzystać z naszego doświadczenia i zapewnić sprawiedliwe i profesjonalne rozwiązania dla obu stron.

 

Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 600 910 000 lub mailowo biuro(@)iee.pl, aby uzyskać szczegółową wycenę usługi.

Masz pytania? Potrzebujesz oferty?
Wypełnij formularz

Wycena przedsiębiorstwa przy podziale majątku z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych oferuje profesjonalne usługi wyceny przedsiębiorstw przy podziale majątku, kluczowe w przypadku firm rodzinnych czy prowadzonych przez małżeństwa. Wartość przedsiębiorstwa w sytuacji rozwodu czy podziału majątku wymaga precyzyjnej oceny, by zapewnić uczciwe i zgodne z obowiązującymi standardami rozwiązania.

 

Nasi eksperci, wykorzystując różnorodne metody wyceny, dostosowują podejście do specyfiki każdego przedsiębiorstwa. Oferujemy zarówno metody majątkowe, doskonale nadające się dla mniejszych firm, jak i bardziej wszechstronne podejścia dochodowe, szczególnie przydatne przy wycenie większych spółek.

 

Wspieramy klientów na każdym etapie procesu, zapewniając kompleksowe ekspertyzy i gwarancję najwyższej jakości naszych usług.

 

Współpraca z IEE to efektywność, profesjonalizm i przestrzeganie najwyższych standardów oraz terminowość! Skontaktuj się z nami ju z teraz:

• Numer kontaktowy: +48 600 910 000
• E-mail: biuro@iee.pl

01

Zespół ekspertów

Współpraca z zespołem ekspertów ma swoje zalety w postaci stałej dostępności, wysokiej jakości usług z uwagi na specjalizację oraz gwarancję wysokiej kultury organizacyjnej we współpracy z Sądami, Prokuratorami i Policją. 

02

Wycena przed zleceniem

Stawkę za opinię oraz szacowaną ilość godzin określamy bezpłatnie przed podjęciem zlecenia. Gwarantujemy jej dotrzymanie. W przypadku dużej ilości wydruków przed zleceniem ustalamy jak będą rozliczane te koszty (nie zaskakując naszych zleceniodawców opłatami dodatkowymi). 

03

Kadra naukowa

Nasz instytut współpracuje z kadrą naukową na śląsku oraz biegłymi z wieloletnim doświadczeniem. Nie nastawiamy się na opinie szybkie i tanie robione w pośpiechu, tym samym obarczone błędami oraz nie współpracujemy z biegłymi, którzy kiedykolwiek zawiedli nasze zaufanie. Po każdym zleceniu prosimy naszych zleceniodawców o opinię o współpracy z danym biegłym. Kadra naukowa, z którą współpracujemy to najlepsi specjaliści w naszych dziedzinach, posiadający wiedzę merytoryczną i praktyczną.

What People Say About Us

Client Testimonials

Kompendium wiedzy IEE na temat: Wycena przedsiębiorstwa przy podziale majątku

Przygotowaliśmy poniżej dla zainteresowanych tematyką kluczowe informacje w zakresie Value based management. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym kompendium, a w przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy oczywiście do Waszej dyspozycji. 

Spis treści

Wycena przedsiębiorstwa przy podziale majątku

Firmy rodzinne lub prowadzone przez małżeństwa cieszą się bardzo dużą popularnością. Taka forma prowadzenia działalności jest jednak związana również z pewnym ryzykiem, które dotyczy przede wszystkim podziału majątku. W takim przypadku niezbędne jest uwzględnienie również firmy i dokonanie odpowiedniej wyceny, aby każda strona mogła być zadowolona z konkretnej transakcji.

 

Prawidłowe określenie wartości spółki pozwoli przy ewentualnej odsprzedaży podzielić się w odpowiednich proporcjach należnymi środkami finansowymi. Warto wiedzieć zatem w jaki sposób przeprowadzić wycenę przedsiębiorstwa przy podziale majątku w sposób zgodny z obowiązującymi standardami i przepisami.

W sytuacji, gdy prowadzone przedsiębiorstwo jest składnikiem majątku małżeństwa to rozwód wymaga uwzględnienia firmy i odpowiedniego podziału. Warto przy tym pamiętać, że każdy rodzaj firmy założonej po ślubie wpisuje się we wspólność majątkową. Nawet w przypadku niewielkich przedsiębiorstw dochodzi zatem do sytuacji, w której należy odpowiednio podejść do wyceny i podziału.

 

W przypadku wyceny firm, które są wspólnością majątkową małżonków kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej metody wyceny, która będzie uwzględniała potrzeby obu stron i pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów. Najczęściej w takiej sytuacji pod uwagę brane są jedynie dwie metody, które pozwalają na przeprowadzenie wyceny.

 

Pierwsza to metoda majątkowa. Idealnie sprawdzi się w firmach, gdzie majątek stanowi większość aktywów i jednocześnie przewyższa zobowiązania. Doskonale sprawdzi się w firmach, które nie są dużych rozmiarów. Największym plusem zastosowania tej metody jest łatwość dokonania wyceny, gdyż nie uwzględnia zmiennych i przyszłości. Minusem jest natomiast, że nie sprawdzi się w przedsiębiorstwach z branży nowych technologii lub innych firm, które zarabiają bez wysokiego udziału składników majątkowych.

 

Druga metoda zdecydowanie bardziej uniwersalna to metoda dochodowa. W zależności od potrzeb można zastosować jedną z wielu metod, które są dostosowane do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa i jednocześnie pozwalają na uzyskanie możliwie najdokładniejszych wyników. Najczęściej metodę tą stosuje się przy wycenie dużych firm, a także spółek w różnej formie.


Jak podzielić się firmą po rozwodzie?

Podział przedsiębiorstwa przy rozwodzie to niezwykle skomplikowane zadanie, które bardzo często wiąże się z wieloletnim procesem. Zasadniczo jednak obie strony mają do wyboru jedną z dwóch opcji. 

 

Jak podzielić się firmą po rozwodzie?

Pierwsza to zawarcie umowy. W takim przypadku niezbędne jest wyznaczenie ile każdy z małżonków zainwestować w przedsiębiorstwo. Konieczne jest również ustalenie zasad, w jaki sposób dojdzie do podziału firmy. Możliwe jest m.in. wypracowanie kompromisu, gdy to jeden z małżonków przejmuje przedsiębiorstwo i spłaca drugą stronę. W takiej sytuacji możliwe jest utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku i dalsze kontynuowanie działalności bez większych problemów. Taka forma podziału wymaga jedynie udania się do notariusza, który pomoże w sporządzeniu odpowiednich dokumentów, które będą uwzględniały postanowienia obu stron transakcji.

 

Sytuacji komplikuje się w momencie, gdy każdy z małżonków ma inne zdanie, co do wartości przedsiębiorstwa. Spory w tym zakresie potrafią przysporzyć bardzo dużych problemów związanych z podziałem. Niezbędne jest bowiem skierowanie wniosku do sądu. W takim przypadku to właśnie sąd skorzystania z opinii biegłych i w optymalny sposób dokona podziału majątku.

 

Określi również, który z małżonków powinien objąć dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa. Mogą być brane pod uwagę zarówno kompetencje, jak i wcześniejszy wkład w prowadzenie konkretnej firmy. Również takie aspekty jak zainwestowane środki w przedsiębiorstwo mogą mieć znaczenie w takim momencie.

Sam proces nie jest jednak prosty. Rozbieżność zdań i wiele nieścisłości mogą sprawić, że postępowanie sądowe potrwa wiele lat, zanim uda się faktycznie ustalić to, do kogo powinno należeć. W przypadku dużych przedsiębiorstw konieczne jest również właściwe ustalenie planu, w jaki druga strona zostanie spłacona i będzie mogła wycofać się z przedsiębiorstwa.


Jak dokonać wyceny przy podziale majątku?

Sama wycena przedsiębiorstwa związana z koniecznością podziału majątku w zasadzie nie różni się od klasycznej wyceny firmy. Obowiązują tutaj dokładnie takie same zasady i często wykorzystywane są zbliżone metody przeprowadzania wycen. Celem jest bowiem ustalenie jak najbardziej realnej wartości przedsiębiorstwa, która będzie tym samym satysfakcjonująca dla obu stron. Jak dokonać wyceny przy podziale majątku?

 

Metoda majątkowa stosowana w niewielkich firmach jest najłatwiejszą do zastosowania opcją. Polega jedynie na podliczeniu wartości majątku, którym dysponuje przedsiębiorstwo i dokonaniu podziału w odpowiednich proporcjach. Te mogą zależeć zarówno od zaangażowania obu stron, jak i własnych ustaleń. Przy samodzielnym porozumieniu warto również wziąć pod uwagę ewentualne zobowiązania przedsiębiorstwa.

Metody dochodowe powszechnie stosowane w wycenie sprawdzą się przede wszystkim przy podziale przedsiębiorstw o większych rozmiarach. Sprawdzają się w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub nawet w spółkach akcyjnych. Szczególnie dużym uznaniem w tej grupie cieszy się metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, znana pod skrótem DCF. 

 

Według wielu specjalistów jest najdokładniejszą i optymalną formą do tego, aby przeprowadzić wycenę spółki i określić jej realną wartość. Pozwala na określenie wartości firmy na podstawie tego, jakie zyski wypracuje spółka w przyszłości z uwzględnieniem odpowiedniego współczynnika ryzyka. Skuteczność metody skutkuje tym, że jest bardzo chętnie wybierana do wyceny zarówno przy podziale majątku, jak i odsprzedaży przedsiębiorstwa. W celu wykorzystania tej metody niezbędne jest jednak dokładne przeanalizowanie wszystkich dokumentów firmy.

 

W przypadku zdecydowania się na metody dochodowe, a w szczególności metodę DCF najlepiej sięgnąć po wsparcie zewnętrznych specjalistów. Firmy audytowe, które specjalizują się w wycenie przedsiębiorstw będą w stanie zaproponować rzetelne wsparcie na wszystkich etapach wyceny i przygotują stosowne ekspertyzy. Będzie to w efekcie skutkowało otrzymaniem bardzo dokładnej wyceny o dużej wartości. W takiej sytuacji małżonkom pozostanie już tylko uzgodnienie sposobu wyjścia ze spółki i ewentualne podpisanie stosownych dokumentów.

 

Dokonanie wyceny we własnym zakresie jest korzystne nawet w sytuacji, gdy dochodzi do sporu sądowego, gdyż może być ważnym elementem w sprawie i pomóc w uzyskaniu najkorzystniejszego rozstrzygnięcia.


Jednoosobowa działalność gospodarcza a podział majątku

Warto pamiętać, że nawet jednoosobowa działalność gospodarcza w sytuacji, gdy została założona już w trakcie małżeństwa jest wpisywana do majątku wspólnego. Oznacza to, że małżonkowie po rozwodzie powinni podzielić się firmą w odpowiednich proporcjach.

 

W tym celu w pierwszej kolejności dokonuje się wyceny firmy na podstawie posiadanego majątku lub jednej z metod dochodowych. Po określeniu wartości firmy można przystąpić do faktycznego podziału i ustalić, na jakiej zasadzie odbędzie się przejęcie firmy i co otrzyma w zamian druga strona. Sprawy związane z podziałem jednoosobowej działalności gospodarczej mimo małych rozmiarów przedsiębiorstwa mogą jednak dostarczać bardzo wielu problemów. Przede wszystkim niezbędne jest bowiem udowodnienie, w jakim stopniu małżonkowie uczestniczyli w życiu firmy, a także dokładnie ustalić wartość wszystkich aktywów i pasywów, które należą do przedsiębiorstwa.

 

Dla ułatwienia sobie całego procesu i sprawniejszego dokonania podziału warto już odpowiednio wcześniej ustalić wszystkie zasady i spróbować dojść do porozumienia. Ustalenie pomiędzy sobą wszystkich szczegółów będzie skutkowało tym, że podział jednoosobowej działalności gospodarczej przebiegnie o wiele sprawniej i będzie przede wszystkim zdecydowanie korzystniejszy dla obu stron konkretnej transakcji. Przełoży się to w rezultacie na większe zadowolenie obu małżonków.


Podział majątku przedsiębiorstwo

Podział majątku związany z przedsiębiorstwem jest niezwykle skomplikowany. Problem z wyceną, ustaleniem kto przejmuje firmę, a także atmosferą panującą w trakcie rozwoju sprawia, że podzielenie się firmą może stanowić nie lada wyzwanie. W niektórych przypadkach może skończyć się wieloletnią batalią sądową, w trakcie której małżonkowie będą dochodzić swoich racji i będą zmuszeni do przedstawiania wielu dowodów o swojej racji.

 

W takiej sytuacji niezbędne będzie również skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników, którzy pomogą w przygotowaniu wszystkich dokumentów i będą jednocześnie stanowili wsparcie dla konkretnej strony w małżeństwie. Najlepiej sięgnąć po wsparcie prawników, którzy prowadzili już podobne postępowania i posiadają niezbędne w tej materii doświadczenie. Tylko tacy specjaliści są faktycznie w stanie udzielić wsparcia na najwyższym poziomie i zagwarantować uzyskanie korzystnego wyroku.


Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej wyceny. Aby poznać koszt naszych usług, prosimy o skontaktowanie się pod numerem telefonu +48 600 910 000  lub pod adresem e-mail: biuro@iee.pl.