Szukaj
Close this search box.

Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych oferuje usługi wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kluczowej procedury często wykorzystywanej w spółkach. Ta usługa jest niezbędna dla właścicieli firm planujących sprzedaż lub wniesienie części firmy do spółki.

Wykonanych eskpertyz
+ 0
Zadowolonych Klietów
0
Biegłych
0
Opinii na 5/5
0 %

Zorganizowana część przedsiębiorstwa również może podlegać procedurom wyceny. Wystarczy w tym przypadku pamiętać jedynie o kilku kluczowych kwestiach, aby prawidłowo przeprowadzić określenie wartości.

 

Realizacja wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest złożonym procesem, czasem zależnym od wielu czynników. Doświadczeni eksperci dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej, lecz precyzyjnie przeprowadzić całą procedurę. Warto zaznaczyć, że specjaliści z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych, opierając się na latach doświadczenia i wiedzy, gwarantują najwyższą jakość przeprowadzanych analiz.

 

Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będąca często stosowanym rozwiązaniem w biznesie, wymaga precyzyjnego podejścia i analizy. Zidentyfikowanie wartości ZCP, skomplikowanego procesu, którym zajmują się eksperci z IEE, jest kluczowe dla późniejszych transakcji czy wniesienia jej aportem do spółki. 

 

Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 600 910 000 lub mailowo biuro(@)iee.pl, aby uzyskać szczegółową wycenę usługi.

Masz pytania? Potrzebujesz oferty?
Wypełnij formularz

Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Wycena ZCP to bardzo popularne rozwiązanie i procedura, która jest wykorzystywana w przypadku wielu spółek. Samo przeprowadzenie wyceny może dotyczyć każdego rodzaju zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W większości przypadków wycenę sporządza się w celu późniejszej odsprzedaży ZCP lub wniesienia jej aportem do spółki.

W obu przypadkach wycena i dokładna wiedza na temat wartości konkretnej części firmy jest absolutnie niezbędna. Staranne przeprowadzenie wyceny z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych kwestii najlepiej powierzyć w ręce specjalistów. 

 

Wycena ZCP

Sam proces wyceny ZCP nie odbiega znacząco od wycen całych spółek i przedsiębiorstw. Największa różnica odnosi się przede wszystkim do wyznaczenia, czym jest ZCP i co obejmuje. Wyznaczenie dokładnych granic i wyodrębnienie z dokumentów wszystkich aktywów i pasywów należących do zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi największe wyzwanie i zajmuje najwięcej czasu. Jest to natomiast najbardziej istotny proces, gdyż wpływa na ostatecznie otrzymany wynik. Pominięcie jakichkolwiek składników majątkowych ZCP przełoży się na nieprawidłowy wynik.

 

Właśnie z uwagi na pierwszy etap dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady specjalistów. Wsparcie zespołów doświadczonych w sporządzaniu wycen może prowadzić do uzyskania dobrych efektów i przygotowania kompleksowej wyceny.

 

Zapewniamy gwarancję najwyższej jakości ekspertyz, a także możliwość spotkania z naszym przedstawicielem w celu omówienia szczegółów usługi. Skontaktuj się z nami już dziś:

• Numer kontaktowy: +48 600 910 000
• E-mail: biuro@iee.pl

 

01

Zespół ekspertów

Współpraca z zespołem ekspertów ma swoje zalety w postaci stałej dostępności, wysokiej jakości usług z uwagi na specjalizację oraz gwarancję wysokiej kultury organizacyjnej we współpracy z Sądami, Prokuratorami i Policją. 

02

Wycena przed zleceniem

Stawkę za opinię oraz szacowaną ilość godzin określamy bezpłatnie przed podjęciem zlecenia. Gwarantujemy jej dotrzymanie. W przypadku dużej ilości wydruków przed zleceniem ustalamy jak będą rozliczane te koszty (nie zaskakując naszych zleceniodawców opłatami dodatkowymi). 

03

Kadra naukowa

Nasz instytut współpracuje z kadrą naukową na śląsku oraz biegłymi z wieloletnim doświadczeniem. Nie nastawiamy się na opinie szybkie i tanie robione w pośpiechu, tym samym obarczone błędami oraz nie współpracujemy z biegłymi, którzy kiedykolwiek zawiedli nasze zaufanie. Po każdym zleceniu prosimy naszych zleceniodawców o opinię o współpracy z danym biegłym. Kadra naukowa, z którą współpracujemy to najlepsi specjaliści w naszych dziedzinach, posiadający wiedzę merytoryczną i praktyczną.

What People Say About Us

Client Testimonials

Kompendium wiedzy IEE na temat: Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Przygotowaliśmy poniżej dla zainteresowanych tematyką kluczowe informacje w zakresie Wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem. Zapoznaj się z poniższym kompendium, a w przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy oczywiście do Waszej dyspozycji. 

Spis treści

Wycena aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Wprowadzenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do innych struktur wymaga sporządzenia odpowiedniej wyceny. Zgodnie z przepisami prawa ZCP wnoszona aportem do innej spółki powinna zostać wyceniona zgodnie z wartością rynkową. Oznacza to, że przy sporządzaniu wyceny należy uwzględnić zarówno aktywa, jak i pasywa zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dodatkowo w przypadku zastosowania metod dochodowych niezbędne będzie również zwrócenie uwagi na kwestie związane z prognozami przyszłych zysków.


Jak wycenić zorganizowaną część przedsiębiorstwa?

Jak wycenić zorganizowaną część przedsiębiorstwa? Wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymaga w pierwszej kolejności ustalenia, co wchodzi w skład przedmiotu wyceny. Dokładne zdefiniowanie tego, czym jest zorganizowana część przedsiębiorstwa to klucz do tego, aby móc w ogóle przystąpić do sporządzenia wyceny.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że za ZCP przyjmuje się część firmy, w której można wyodrębnić osobne aktywa oraz pasywa. Dodatkowo zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być odrębnym organizmem w przedsiębiorstwie pod względem finansowym i organizacyjnym, a także powinna móc w razie potrzeby działać jako zupełnie osobna firma.

Dopiero ustalając dokładny zakres zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przejść do dokonania stosownej wyceny. Stosowane w tym przypadku metody dzielą się na: majątkowe, dochodowe oraz porównawcze. Zastosowanie odpowiedniej jest w dużym stopniu zależne od aktualnej sytuacji i rodzaju prowadzonej działalności.


Jak ustalić wartość ZCP?

Jak ustalić wartość ZCP? Ustalenie wartości wymaga przede wszystkim ustalenia na samym początku, która metoda zostanie przeprowadzona do sporządzenia wyceny. Zarówno w przypadku ZCP, jak i całych spółek najpopularniejszymi metodami są dochodowe. Według wielu ekonomistów i finansistów charakteryzują się bowiem największą dokładnością i pozwalają na uzyskanie pełnego obrazu, który dotyczy wartości konkretnej spółki lub jej fragmentu.

Metody dochodowe zakładają przede wszystkim przeanalizowanie dokumentów finansowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Niezbędne jest przejrzenie wszystkich dokumentów, a następnie wyodrębnienie tych fragmentów, które odnoszą się do ZCP. Następnie wykorzystując metodę DCF, zdyskontowanych zysków lub zdyskontowanych dywidend dokonać stosownych obliczeń.

Doświadczeni specjaliści od wycen będą w stanie przygotować realne prognozy rozwoju i przyszłych zysków, które pozwolą przeprowadzić wycenę. Otrzymana kwota będzie w pełni oddawała sytuację danej spółki i pozwalała na podjęcie dalszych decyzji.


Jak sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa?

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa wymaga odpowiedniego przygotowania. Po właściwym wyodrębnieniu ZCP i dokonaniu stosownej wyceny może przejść do dalszych etapów. Przede wszystkim sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa może zostać uznana za skuteczną jedynie w przypadku sporządzenia umowy pisemnej z potwierdzonymi notarialnie podpisami. Sporządzenie aktu notarialnego pomiędzy sprzedającym i kupującym jest w takiej sytuacji niezbędne. Umowa może być sporządzona zarówno w formie umowy sprzedaży, jak i umowy darowizny.

Ważne jest jednak to, aby w dokumencie dokładnie wskazać wszystkie składniki materialne i niematerialne, które są zbywalne. Niezbędne jest precyzyjne wyszczególnienie wszystkich elementów, które wchodziły w skład ZCP i które w momencie sprzedaży są przekazywane drugiej stronie. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieścisłości, a także ewentualnych problemów prawnych. Należy przy tym pamiętać, że po sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa to powinno dalej funkcjonować samodzielnie. Kupujący powinien móc praktycznie natychmiast przejąć kontrolę nad działalnością i dalej prowadzić ją na rynku.


Jak dokumentować sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa dokumentowana jest za pomocą poświadczonej notarialnie umowy sprzedaży. Dokument stanowi potwierdzenie dla obu stron, że do transakcji faktycznie doszło i szczegółowo przedstawia wszystkie warunki samej transakcji.

Należy również pamiętać o odpowiednim uwzględnieniu w księgach rachunkowych sprzedaży części przedsiębiorstwa oraz o odprowadzeniu podatku. Nabywca ZCP powinien zapłacić podatek w wysokości 2% od składników majątkowych ruchomych i nieruchomości oraz 1% od praw majątkowych.


Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej wyceny. Aby poznać koszt naszych usług, prosimy o skontaktowanie się pod numerem telefonu +48 600 910 000 lub pod adresem e-mail: biuro@iee.pl.