Wycena przedsiębiorstwa to często przeprowadzany proces, zwłaszcza w przypadku kupna bądź sprzedaży danego podmiotu gospodarczego, a także sytuacji wyjścia wspólnika ze spółki. Warto mieć świadomość, że żaden dokument prawny obowiązujący w Polsce nie definiuje szczegółowo zasad szacowania wartości firmy. Mimo to należy pamiętać o konieczności podjęcia odpowiednich kroków w celu prawidłowego ustalenia, ile jest warte dane przedsiębiorstwo. Sama wycena może spełniać różne funkcje. Warto dowiedzieć się więcej na temat zasadności jej przeprowadzania.
Wycena przedsiębiorstwa – co to takiego?
Wyceną przedsiębiorstw nazywa się proces, którego zasadnicza istota sprowadza się do ustalenia realnej wartości firmy oraz jej składników majątkowych za pomocą odpowiednio dobranych metod. Przeprowadzaniem omawianej czynności w większości przypadków zajmują się kompetentni, doświadczeni biegli rewidenci lub rzeczoznawcy majątkowi.
W praktyce jednak ze względu na brak szczegółowych uregulowań prawnych szacowaniem wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części mogą zajmować się inne osoby. Muszą one jednak dysponować odpowiednimi kwalifikacjami.
Wyceny przedsiębiorstw dokonuje się przy użyciu wybranych metod. Wśród najpopularniejszych z nich można wymienić:
- metody majątkowe – bazujące na zasobach majątkowych dysponowanych przez przedsiębiorstwo; w tym przypadku wartość firmy utożsamia się z sumaryczną wartością jej aktywów pomniejszoną o kwotę ciążących na firmie zobowiązań;
- metody dochodowe – bazujące na założeniu, że na realną wartość przedsiębiorstwa wpływa przede wszystkim jego zdolność do generowania zysków w dalszej perspektywie czasowej; wyniki wykonanej w ten sposób wyceny koryguje się o aktywa oraz pasywa nieuwzględnione w prognozowanej działalności operacyjnej;
- metody porównawcze – polegające na porównywaniu przedsiębiorstwa z innymi podmiotami, które mają zbliżony profil oraz wielkość; stosuje się przy tym określone mnożniki porównawcze dotyczące potencjału majątkowego i dochodowego firmy.
Niekiedy biegli decydują się też na wykorzystywanie w procesie szacowania wartości przedsiębiorstw metod mieszanych, łączących w sobie założenia metod majątkowych oraz dochodowych.
Najważniejsze cele wyceny przedsiębiorstwa
Fachowo przeprowadzona wycena przedsiębiorstw może służyć rozmaitym celom. Z reguły przeprowadza się ją przed dokonaniem planowanych transakcji kupna-sprzedaży, a także przed podziałem lub fuzją przedsiębiorstw. To także standardowa procedura w trakcie postępowań podatkowych, układowych, upadłościowych oraz likwidacyjnych, jak również procesów cywilnoprawnych.
Wcześniejsze rzetelne oszacowanie wartości przedsiębiorstwa okazuje się też bardzo przydatne przy podwyższaniu kapitału lub umarzaniu akcji lub udziałów. Wycenę przedsiębiorstw wykonuje się też często na potrzeby weryfikacji zdolności kredytowej i zabezpieczenia kredytu, a także sprawozdawczości finansowej. Omawiana procedura może także służyć określeniu wartości aktywów dysponowanych przez fundusze, a także kontrolowaniu wartości kapitału zaangażowanego przez właścicieli w firmę.
Dzięki prawidłowej wycenie przedsiębiorstwa można ustalić odpowiednią wartość transakcji. Na podstawie przygotowanego stosownego raportu istnieje możliwość przeprowadzenia negocjacji pomiędzy stroną kupującą a sprzedającą odnośnie do wyboru najwłaściwszej ceny zbycia i nabycia danej organizacji.
Funkcje wyceny przedsiębiorstw
Cele przyświecające realizacji procesu jakim jest wycena firm zazwyczaj pozostają w ścisłym związku z funkcjami tego przedsięwzięcia.
Do wspomnianych funkcji zalicza się funkcje:
- doradczą – dzięki wycenie firmy można postanowić o dokonaniu konkretnych inwestycji kapitałowych w spółkę albo podjąć odpowiednie decyzje zarządcze;
- informacyjną – służy zaspokojeniu ciekawości właścicieli odnośnie do faktycznej wartości prowadzonego przez nich biznesu; osiągnięte wyniki można też efektywnie wykorzystać do zarządzania przedsiębiorstwem;
- mediacyjną – dotyczy ustalenia wartości spółki na potrzeby mediacji pomiędzy zwaśnionymi stronami, z których jedna oczekuje spłaty swoich udziałów przez drugą;
- argumentacyjną – służy dostarczeniu stronom argumentów w negocjacjach odnoszących się do sprzedaży lub zakupu spółki albo jej przejęcia przez inny podmiot;
- zabezpieczającą – dzięki rzetelnie przeprowadzonej wycenie przedsiębiorcy mogą efektywnie uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami różnych sporów (np. podatkowych albo dotyczących sukcesji bądź darowizn).
Szacowanie wartości firmy można przeprowadzić w celu realizacji jednej lub większej liczby wymienionych funkcji.
Główne założenia, na których opiera się wycena przedsiębiorstwa
Wycena przedsiębiorstwa może bazować na kilku założeniach:
- kontynuacji działalności – dzieje się tak wówczas, gdy firma znajduje się w dobrej kondycji finansowej i rozwija się systematycznie;
- likwidacji działalności z przymusu lub nie z przymusu – w tej pierwszej sytuacji można uzyskać większy przychód ze sprzedaży
Szacowanie wartości firmy może opierać się też na założeniu likwidacji jej aktywów.
Oferta IEE
Odkryj klucz do optymalizacji wartości Twojego przedsiębiorstwa dzięki profesjonalnej wycenie. Niezależnie od celu – czy to transakcja kupna-sprzedaży, reorganizacja spółki, procedury podatkowe, czy negocjacje kredytowe – precyzyjne oszacowanie wartości firmy stanowi nieocenione narzędzie decyzyjne.
Profesjonalnie przeprowadzona wycena, opierając się na sprawdzonych metodach majątkowych, dochodowych czy porównawczych, dostarcza solidnej podstawy do podejmowania strategicznych decyzji. Pozwala na efektywną mediację, doradztwo inwestycyjne, zabezpieczenie przed sporami oraz skuteczne zarządzanie wartością kapitału. W świetle jej uniwersalnego zastosowania i roli w kształtowaniu przyszłości biznesu, wycena przedsiębiorstwa wykracza poza zwykłą procedurę – staje się strategią wzmacniającą pozycję firmy na rynku oraz otwierającą drogę do jej rozwoju i stabilności.
Skorzystaj z tej możliwości, aby zmaksymalizować potencjał swojego przedsiębiorstwa.
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/IEE zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.