Szukaj
Close this search box.

Wycena nieruchomości

Zapraszamy do współpracy osoby prywatne, firmy i instytucje – banki, sądy, urzędy skarbowe oraz innych, potrzebujących wyceny nieruchomości przeprowadzonej jedną z najlepszych metod na podstawie wartościowych danych. 

Wykonanych eskpertyz
+ 0
Zadowolonych Klietów
0
Biegłych
0
Opinii na 5/5
0 %

Czy wiesz, ile jest wart dom, w którym mieszkasz? Mieszkanie, które docelowo ma stanowić zabezpieczenie kredytu? Budynek wielorodzinny wchodzący w skład spadku? Obiekt przemysłowy, w których chcesz zainwestować, aby rozwinąć firmę? Dopiero rzetelnie wykonana, zgodna z przepisami wycena nieruchomości da Ci najlepszą wiedzę na ten temat i pozwoli zaplanować działania. 


Doskonale wiemy na czym polega ta procedura, mając zrealizowanych dziesiątki zleceń w tym zakresie. Tak ważną usługę warto powierzyć specjalistom z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych. Eksperci IEE mają niezbędne uprawnienia do szacowania nieruchomości oraz sporządzania operatów szacunkowych. 

 

Skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 728 370 556 lub mailowo biuro(@)iee.pl, aby uzyskać szczegółową wycenę usługi.

Masz pytania? Potrzebujesz oferty?
Wypełnij formularz

Wycena nieruchomości z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces, który ma na celu określenie wartości danej nieruchomości. Wykonywany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz regulacjami ujętymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku ma na celu dostarczenie klientowi rzetelnej informacji o aktualnej wartości rynkowej jego domu, mieszkania czy działki.


Szacowanie nieruchomości jest związane z określeniem wartości budynków, ale też maszyn czy urządzeń, które są z nią związane. Dla uzyskania jak najbardziej wiarygodnych informacji:
• określamy cel wyceny,
• opisujemy stan techniczny obiektu,
• wskazujemy jego przeznaczenie,
• analizujemy aktualną sytuację na rynku nieruchomości,
• argumentujemy wybór metody oraz techniki szacowania.


W naszym wykonaniu wycena nieruchomości przebiega solidnie, kompleksowo i z najwyższym zaangażowaniem. Bazujemy na obowiązujących procedurach, jednak rzeczoznawca nieruchomości z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych to także niezwykle kontaktowa, sympatyczna i kompetentna osoba, która chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.


Zdajemy sobie sprawę z tego, że współpraca z rzeczoznawcą majątkowym może być dla Ciebie nowością. Gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła ona w miłej atmosferze.


Współpraca z Instytutem Ekspertyz Ekonomicznych cechuje się efektywnością, profesjonalizmem i przestrzeganiem najwyższych standardów.
• Numer kontaktowy: +48 728 370 556
• E-mail: biuro@iee.pl


Zapraszamy do kontaktu! Zachęcamy też do umówienia się na spotkanie z naszym przedstawicielem.

01

Zespół ekspertów

Współpraca z zespołem ekspertów ma swoje zalety w postaci stałej dostępności, wysokiej jakości usług z uwagi na specjalizację oraz gwarancję wysokiej kultury organizacyjnej we współpracy z Sądami, Prokuratorami i Policją. 

02

Wycena przed zleceniem

Stawkę za opinię oraz szacowaną ilość godzin określamy bezpłatnie przed podjęciem zlecenia. Gwarantujemy jej dotrzymanie. W przypadku dużej ilości wydruków przed zleceniem ustalamy jak będą rozliczane te koszty (nie zaskakując naszych zleceniodawców opłatami dodatkowymi). 

03

Kadra naukowa

Nasz instytut współpracuje z kadrą naukową na śląsku oraz biegłymi z wieloletnim doświadczeniem. Nie nastawiamy się na opinie szybkie i tanie robione w pośpiechu, tym samym obarczone błędami oraz nie współpracujemy z biegłymi, którzy kiedykolwiek zawiedli nasze zaufanie. Po każdym zleceniu prosimy naszych zleceniodawców o opinię o współpracy z danym biegłym. Kadra naukowa, z którą współpracujemy to najlepsi specjaliści w naszych dziedzinach, posiadający wiedzę merytoryczną i praktyczną.

What People Say About Us

Client Testimonials

Kompendium wiedzy IEE na temat: Wycena nieruchomości

Spis treści

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces, który ma na celu określenie wartości danej nieruchomości. Wykonywany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz regulacjami ujętymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku ma na celu dostarczenie klientowi rzetelnej informacji o aktualnej wartości rynkowej jego domu, mieszkania czy działki.

Szacowanie nieruchomości jest związane z określeniem wartości budynków, ale też maszyn czy urządzeń, które są z nią związane. Dla uzyskania jak najbardziej wiarygodnych informacji:

  • określamy cel wyceny,
  • opisujemy stan techniczny obiektu,
  • wskazujemy jego przeznaczenie,
  • analizujemy aktualną sytuację na rynku nieruchomości,
  • argumentujemy wybór metody oraz techniki szacowania.
 

W naszym wykonaniu wycena nieruchomości przebiega solidnie, kompleksowo i z najwyższym zaangażowaniem. Bazujemy na obowiązujących procedurach, jednak rzeczoznawca nieruchomości z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych to także niezwykle kontaktowa, sympatyczna i kompetentna osoba, która chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że współpraca z rzeczoznawcą majątkowym może być dla Ciebie nowością. Gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła ona w miłej atmosferze.

 

 

Kto może sporządzić operat szacunkowy?

Osobą uprawnioną do sporządzenia operatu szacunkowego jest wyłącznie rzeczoznawca majątkowy. IEE to zespół ekspertów, którzy spełniają rządowe wymogi i są wpisani do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych prowadzonego przez Ministra Rozwoju i Technologii. Nie tylko ukończyli oni studia magisterskie i podyplomowe, ale też odbyli praktyki i zdali pozytywnie egzaminy potwierdzające kwalifikacje.

Możesz zatem zaufać naszym kompetencjom, bo dobrze znamy się na pracy, którą wykonujemy, a na koncie mamy tysiące sporządzonych operatów szacunkowych, opracowań oraz ekspertyz. Przyjmujemy zlecenia na wycenę różnego rodzaju nieruchomości, zarówno mieszkalnych, komercyjnych, jak i gruntów. Dzięki temu gwarantujemy klientom najwyższą jakość usług i profesjonalną, a równocześnie miłą atmosferę współpracy.

 

 

Pełna czy uproszczona wycena nieruchomości? Różnice

Pełna wycena nieruchomości i uproszczona wycena nieruchomości uproszczona różnią się zakresem analizy, wymaganiami dotyczącymi szczegółów oraz celami, dla których są przygotowywane.

 

 

Wykonujemy obydwa typy zleceń, a jeśli nie wiesz, którego z nich potrzebujesz w konkretnej sytuacji, rzeczoznawcy majątkowi z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych udzielą Ci porady i wskazówek.

 

 

Pełna wycena nieruchomości

  • Zakres i dokładność analizy – taka wycena nieruchomości jest bardzo szczegółowa. Obejmuje kompleksowe analizy rynkowe, techniczne, prawne oraz finansowe nieruchomości.
  • Dokumentacja – wymaga obszernej dokumentacji, w tym planów, map, zaświadczeń prawnych i innych (w zależności od obiektu poddawanego szacunkom).
  • Cel – zazwyczaj pełna wycena nieruchomości jest wykorzystywana do celów oficjalnych, jak kredyty hipoteczne, postępowania sądowe, podział majątku, spadki czy dochodzenie swoich prac przy zachowku, jak również wyceny dla dużych inwestycji.
  • Czas i koszt usługi – wycena nieruchomości pełna jest czasochłonna i droższa ze względu na zakres pracy i szczegółowość analizy.
  • Kto może ją wykonać – tylko licencjonowani rzeczoznawcy majątkowi mający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia państwowe.
 

Wycena nieruchomości uproszczona

  • Zakres i dokładność analizy – mniej szczegółowa. Skupia się na podstawowych czynnikach wpływających na wartość nieruchomości, takich jak lokalizacja, stan techniczny, powierzchnia.
  • Dokumentacja – wymaga mniej dokumentacji w porównaniu do pełnej wyceny (konkretna lista dokumentów jest przedstawiana indywidualnie, po konsultacji z rzeczoznawcą).
  • Cel – często stosowana dla wewnętrznych celów decyzyjnych, wycen dla małych inwestycji czy szybkich analiz rynkowych.
  • Czas i koszt usługi – szybsza i tańsza w realizacji od pełnej wyceny nieruchomości, co sprawia, że jest dostępna dla szerszego grona odbiorców.
  • Kto może ją wykonać – różne podmioty, niekoniecznie wymagające licencji rzeczoznawcy majątkowego.
 

Wybór między pełną a uproszczoną wyceną zależy od celu, dla którego wycena jest przeprowadzana, dostępnych zasobów finansowych i czasowych, a także od wymagań instytucji lub osób, dla których wycena jest przygotowywana.

 

Ogólnie to pełna wycena nieruchomości przez biegłego sądowego  jest bardziej wiarygodna i akceptowana w oficjalnych procedurach np. kredytowych czy podatkowych.

 

 

Metody wyceny nieruchomości

Dla uzyskania najbardziej wiarygodnych wyceny mieszkania, rzeczoznawca może zastosować jedną z kilku najpopularniejszych metod. Posługujemy się nimi również przy wycenie działek, gruntów, domów i innych typów nieruchomości. Prezentujemy je bardziej szczegółowo poniżej.

 

 

Metoda porównawcza

W szacowaniu nieruchomości zazwyczaj stosujemy podejście porównawcze, które polega na ustalaniu wartości domu czy działki na podstawie porównania ich z co najmniej trzema innymi. Wybieramy możliwie najbardziej zbliżone pod względem parametrów obiekty, które w ostatnim czasie zostały zakupione lub sprzedane na Twoim obszarze, a potem szukamy punktów zbieżnych i różnic z wycenianą nieruchomością.

Bierzemy oczywiście przy tym poprawkę na zmieniającą się dynamicznie sytuację rynkową i robimy korektę ze względu na dzień przeprowadzenia danej transakcji. Uzyskane w ten sposób wyniki są wiarygodne.

 

 

Metoda korygowania cen średnich

Kolejną metodą znajdującą zastosowanie w szacowaniu nieruchomości jest korygowanie cen średnich. Do porównania w ten sposób bierzemy przynajmniej kilkanaście nieruchomości o podobnych cechach i na tej podstawie wyznaczamy wartość tej jednej, którą nam powierzasz. Ważne jest, aby porównanie odnosiło się do nieruchomości, co do których wiemy, ile kosztują. Uzyskanie możliwie jak największej ilości informacji o obiekcie pozwala dokonać korekty i ostatecznie wycenić nieruchomość.


Metoda analizy statystycznej rynku

Analiza statystyczna jest kolejną metodą szacowania wartości nieruchomości, którą posługują się eksperci Z IEE. Metoda polega na stosowaniu metod statystycznych do analizowania cen transakcyjnych nieruchomości. Na podstawie zebranych danych o cenach transakcyjnych, jak również parametrach analizowanych nieruchomości, specjaliści IEE określają wartość rynkową danej nieruchomości.

 

 

Szacowanie nieruchomości – określamy 3 rodzaje wartości

Rzeczoznawca majątkowy może określić jedną z trzech rodzajów wartości nieruchomości: rynkową, odtworzeniową i katastralną. Specjaliści z Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych mogą wykonać dla Ciebie każdą z nich z zachowaniem standardów oraz procedur regulujących tego typu wyceny.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz wyceny nieruchomości i ustalenia jej:

  • wartości rynkowej,
  • wartości odtworzeniowej,
  • wartości katastralnej.
 

Wartość rynkowa nieruchomości

To jest szacowana wartość, która określa, ile prawdopodobnie można by uzyskać za daną nieruchomość, gdyby była ona sprzedawana na otwartym rynku, gdzie kupujący i sprzedający nie są ze sobą powiązani, na przykład nie są członkami rodziny lub nie działają w ramach jednej grupy kapitałowej.

Wartość ta opiera się na realnych transakcjach rynkowych i uwzględnia czas, jaki jest potrzebny na znalezienie kupca i negocjacje warunków umowy. Istotne jest, że sprzedający nie jest zmuszony do natychmiastowej sprzedaży z powodu okoliczności takich jak zadłużenie czy pilna potrzeba gotówki.

 

 

Wartość odtworzeniowa nieruchomości

To jest kwota, która reprezentuje koszty zakupu gruntu i budowy wszystkich budynków oraz innych obiektów na nieruchomości w celu uzyskania identycznej nieruchomości, jak ta, która jest wyceniana. Jednakże, ze względu na zużycie i starzenie się tych nowo zbudowanych elementów, rzeczoznawca majątkowy musi uwzględnić ten fakt i odpowiednio zmniejszyć ostateczną wartość. Wartość ta jest szczególnie przydatna w przypadkach, gdy nie ma dostępnych danych z rynku lub brak jest porównywalnych transakcji sprzedaży.

 

 

Wartość katastralna nieruchomości

Wartość ta nie jest jeszcze ustalana, ponieważ odnosi się do przyszłego procesu powszechnej taksacji nieruchomości, który w Polsce jeszcze się nie rozpoczął. Jest to proces, który ma na celu określenie wartości wszystkich nieruchomości w danym obszarze. Wartość katastralna jest istotna dla celów podatkowych i regulacyjnych, ale do jej ustalenia konieczne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonego badania nieruchomości, co jest zadaniem długotrwałym i skomplikowanym. Dlatego też ta wartość nie jest jeszcze określona.

 

 

Jakie nieruchomości może wycenić rzeczoznawca majątkowy?

Mający uprawnienia do wyceny nieruchomości rzeczoznawca, może szacować wartość obiektów mieszkalnych, usługowych, komercyjnych, gruntów. Choć jego kwalifikacje są szerokie, może być tak, że w ramach jednej firmy są eksperci mający różne obszary zainteresowań oraz specjalizacji.

W Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych znajdziesz rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni i sporządzi operat szacunkowy nieruchomości dla:

  • mieszkań i domów jednorodzinnych – rzeczoznawcy majątkowi mogą przeprowadzić wycenę mieszkania i dom, nowego, jak i używanego, na potrzeby transakcji sprzedaży, dziedziczenia, ubezpieczenia nieruchomości prywatnej,
  • nieruchomości komercyjnych – usługa obejmuje biurowce, lokale handlowe, magazyny, hotele, restauracje i inne nieruchomości przeznaczone do celów komercyjnych,
  • grunty – rzeczoznawcy majątkowi mają uprawnienia do wyceny gruntów – rolnych, usługowych, przemysłowych i budowlanych. Możesz zlecić nam wycenę działki, a my określimy jej wartość rynkową oraz potencjał inwestycyjny,
  • nieruchomości przemysłowych – rzeczoznawcy mogą wyceniać nieruchomości przemysłowe, takie jak zakłady produkcyjne, fabryki czy tereny przemysłowe,
  • nieruchomości specjalistycznych – do nieruchomości specjalistycznych należą np. obiekty sportowe, lotniska, stacje benzynowe, obiekty edukacyjne i inne, które wymagają specjalistycznej wiedzy w zakresie wyceny,
  • nieruchomości wiejskich – rzeczoznawcy majątkowi mogą wyceniać nieruchomości wiejskie, w tym gospodarstwa rolne, siedliska i obszary wiejskie,
  • nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych – to nieruchomości zawierające kilka mieszkań, np. bloki czy apartamentowce,
  • nieruchomości historycznych – rzeczoznawcy majątkowi mogą również zajmować się wyceną nieruchomości historycznych, zabytkowych lub o szczególnym znaczeniu kulturowym,
  • nieruchomości inwestycyjnych – obejmuje to wycenę nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje, takie jak działki inwestycyjne, obiekty komercyjne i mieszkaniowe pod wynajem oraz nieruchomości na cele rozwoju działalności,
  • składników majątku ruchomego – rzeczoznawcy majątkowi mogą również wyceniać składniki majątku ruchomego, takie jak maszyny, pojazdy, wyposażenie itp., które są częścią transakcji lub mają znaczenie dla określenia wartości nieruchomości.
 

Gdy potrzebna Ci rzetelna, mająca moc prawna wycena udziału w nieruchomości, gruntu czy mieszkania, skontaktuj się z nami. IEE to specjaliści we wszystkich wymienionych obszarach, którzy z należytą sumiennością podejdą do szacowania nieruchomości, uwzględniając jej charakter oraz cel działania.

 

 

Na czym bazujemy przy wycenie nieruchomości?

Wycena nieruchomości zawsze poparta jest danymi. Skąd je pozyskujemy? Korzystamy z powszechnie dostępnych danych, które sumiennie zbieramy, a potem poddajemy analizie.

Uwzględniamy przy tym:

  • księgi wieczyste,
  • kataster nieruchomości,
  • ewidencje sieci uzbrojenia terenu,
  • planowanie miejscowe wraz z decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanymi przez gminę,
  • studia uwarunkowań i kierunki, w jakich planowane jest zagospodarowanie przestrzenne gminy w perspektywie kolejnych lat,
  • tabele taksacyjne i mapy taksacyjne powstające w oparciu o wytyczne rządowe,
  • wykazy prowadzone i udostępniane przez urzędy skarbowe w całym kraju,
  • dokumenty będące w posiadaniu agencji, którym skarb państwa powierzył, w drodze ustaw, wykonywanie prawa własności i innych praw rzeczowych na jego rzecz,
  • umowy, orzeczenia, decyzje, na mocy których dokonano wpisów do rejestrów lub ksiąg wieczystych,
  • wyciągi z operatów szacunkowych przekazanych do katastru nieruchomości,
  • akty notarialne udostępniane przez władze spółdzielni mieszkaniowych, a odnoszące się do zbywania spółdzielczych praw do lokali.
 

Bywa, że wychodzimy poza standardową listę dokumentów i źródeł pozyskiwania danych. Wszystko po to, aby przygotować dla Ciebie jak najlepszy, wiarygodny i dokładny operat szacunkowy.

 

 

Co wpływa na ostateczną cenę nieruchomości?

Rzeczoznawca majątkowy przy zbieraniu danych do sporządzenia operatu szacunkowego, kieruje się wszystkimi wytycznymi. A te dotyczą nie tylko samej nieruchomości poddawanej analizie, ale też jej otoczenia.

Weryfikacja odnosi się do takich czynników jak:

  • Lokalizacja – jest to jedną z najważniejszych zmiennych wpływających na cenę nieruchomości. Mieszkania i domy położone w atrakcyjnych dzielnicach o dobrej infrastrukturze oraz dostępie do komunikacji publicznej są zwykle droższe,
  • powierzchnia – metraż nieruchomości jest istotnym czynnikiem. Większa powierzchnia zazwyczaj oznacza wyższą cenę, chociaż cena za metr kwadratowy może być niższa w przypadku większych nieruchomości,
  • stan techniczny – nieruchomości w dobrym stanie, które nie wymagają znacznych inwestycji remontowych, są bardziej wartościowe,
  • rynek nieruchomości – ogólna sytuacja na rynku nieruchomości, podaż i popyt, a także trendy cenowe mają wpływ na wartość mieszkania czy domu,
  • zagospodarowanie terenu – istniejące lub potencjalnie możliwe projekty dotyczące zagospodarowania terenu mogą wpłynąć na wartość działki. Na przykład, grunt z wydanym pozwoleniem na budowę będzie droższy od gruntu rolnego czy osuwiskowego.
 
 

Kiedy potrzebny jest operat szacunkowy?

Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach operat szacunkowy jest obowiązkowy. Są też takie okoliczności, w których wycena nieruchomości jest Ci potrzebna informacyjnie, w celach prywatnych.

Najczęściej rzeczoznawca nieruchomości jest angażowany, gdy:

  • zamierzasz sprzedać swój dom lub mieszkanie,
  • chcesz kupić nieruchomość i nie wiesz, czy jej cena nie jest sztuczne zawyżona,
  • chcesz kupić nieruchomość, lecz nie masz na tyle środków własnych, składasz więc wniosek do banku, a ten wymaga dostarczenia operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego,
  • konieczne jest określenie wysokości podatku do zapłacenia za daną nieruchomość,
  • zmarła osoba zostawiła spadek, jednak spadkobiercy nie mogą osiągnąć porozumienia, jak go podzielić. Gdy sprawa ma finał w sądzie, ten może zażądać przedstawienia wyceny nieruchomości,
  • gdy zmarły nie zostawił testamentu lub wykluczył z niego osobę, która w świetle prawa powinna dziedziczyć. Wtedy potrzebna jest wycena nieruchomości do zachowku,
  • ustalane są opłaty planistyczne przy ustanowieniu lub zmianie MPZP,
  • chcesz ustalić, jaka jest wysokość opłaty za nieruchomość będącą w użytkowaniu wieczystym,
  • ubiegasz się o odszkodowanie od ubezpieczyciela lub osoby prywatnej w sprawie o wywłaszczenie nieruchomości.
 

Czasem wycena nieruchomości jest obowiązkowa i wymaga przez przepisy lub instytucje (Urząd Skarbowy, Urząd Miasta lub Gminy, Sąd itd.), a niekiedy wynika z pobudek prywatnych.

 

 

Czy możliwa jest wycena nieruchomości online w IEE?

Jak najbardziej – obecny poziom technologiczny osiągnął taki poziom, z którego możemy podjąć się wyceny nieruchomości online. Instytut Ekspertyz Ekonomicznych zachęca do kontaktu i przekazania nam danych – adresu email oraz numer telefonu. Zadzwonimy, porozmawiamy, przedstawimy Ci informacje, jakich potrzebujemy do wyceny.

 

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz kontaktowy, a pracownik IEE podejmie niezwłocznie kontakt z Tobą. Możesz to zrobić zawsze, bez względu na dzień tygodnia, czy godzinę. W ten sposób oszczędzasz dużo czasu, a zyskujesz kompetentną konsultację, podczas której odpowiemy na Twoje pytania i zaprezentujemy ofertę.

 

 

Szacowanie nieruchomości – oferta IEE

W zależności od okoliczności i celu współpracy z rzeczoznawcą majątkowym, świadczymy następujące usługi:

 

Zapraszamy do kontaktu także wtedy, gdy po prostu chcesz poznać wartość swojej nieruchomości, jaka przedstawi Ci rzeczoznawca. Wycena mieszkania, domu czy innego lokalu da Ci bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jakim majątkiem dysponujesz. To ważne, gdy planujesz nowe inwestycje, tworzysz poduszkę finansową lub chcesz sporządzić testament.

 

W życiu jest wiele sytuacji, w których możesz potrzebować dobrego rzeczoznawcy majątkowego. W każdej z nich możesz liczyć na współpracę z IEE.

 

 

Oferty dodatkowe – opracowania i ekspertyzy w wykonaniu rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy z IEE, który ma wszystkie niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, może przygotować dla Ciebie nie tylko operat szacunkowy. Skontaktuj się z nami, gdy potrzebne Ci opracowanie lub ekspertyza dotyczące gruntu czy budynku.

 

Poniżej przedstawiamy obszary, na które mogą rozciągać się opracowania i ekspertyzy w wykonaniu rzeczoznawcy majątkowego Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych:

  • doradztwo związane z rynkiem nieruchomości – rzeczoznawcy majątkowi analizują aktualne trendy na rynku nieruchomości, identyfikują możliwości inwestycyjne i doradzają klientom w zakresie zakupu, sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości,
  • efektywność inwestowania w nieruchomości i ich rozwój – rzeczoznawcy oceniają potencjał inwestycyjny nieruchomości oraz proponują strategie rozwoju, które mogą zwiększyć jej wartość w przyszłości,
  • finansowe skutki uchwalania lub zmiany planów miejscowych – rzeczoznawcy analizują, jakie konsekwencje przyniesie uchwalenie lub zmiana miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej nieruchomości i jak wpłynie to na jej przyszłą wartość,
  • oznaczanie przedmiotu odrębnej własności lokali przy podziałach lub spadkach,
  • bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości – rzeczoznawcy oceniają wartość nieruchomości zgodnie z kryteriami bankowymi, co ma znaczenie w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny,
  • określanie wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora – rzeczoznawcy sporządzają ekspertyzy mające na celu ustalenie wartości nieruchomości, dostosowanej do potrzeb i celów inwestora prywatnego,
  • wycena nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości – rzeczoznawcy majątkowi mają obowiązek dokonywania wyceny nieruchomości, które są częścią inwestycji jednostek gospodarczych zgodnie z obowiązującymi regulacjami,
  • wycena nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości – rzeczoznawcy pomagają przedsiębiorstwom określić wartość nieruchomości, które są ujęte w ich księgach jako środki trwałe zgodnie z wymogami ustawowymi.
 

Opracowania i ekspertyzy rzeczoznawcy majątkowego przydają się osobom prywatnym oraz firmom działającym na rynku nieruchomości, a także w obszarze spadków, darowizn, zachowków, ubezpieczeń, kredytów czy podatków. Dla wielu z nich obiektywne operaty szacunkowe, analizy i wyceny stanowią fundament udanych transakcji.

 

 

Ile zajmie specjaliście IEE wycena nieruchomości?

Czas realizacji wyceny nieruchomości może różnić się w zależności od skomplikowania zadania. Standardowo, proces ten zajmuje od kilku dni do kilku tygodni. Jednakże widełki czasowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz charakterystyki nieruchomości.

 

W IEE dokładamy wszelkich starań, aby proces szacowania nieruchomości przebiegał sprawnie i efektywnie, dostarczając Ci kompleksowych informacji w możliwie najkrótszym czasie.

 

 

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz profesjonalnej wyceny nieruchomości, zachęcamy do kontaktu z zespołem Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych. Jesteśmy dostępni zarówno telefonicznie, mailowo, jak i możemy umówić spotkanie stacjonarnie z jednym z naszych ekspertów.

 

Kwestia opłaty za wycenę nieruchomości oraz sporządzenie operatu szacunkowego jest ustalana indywidualnie, na podstawie kilku zmiennych. Nie zamykamy się w sztywnych ramach, choć obowiązujący u nas cennik jest oparty na uczciwych i rzetelnych stawkach.

 

Co istotne, stawki są godzinowe, a cenę za usługę podajemy już na samym początku, abyś mógł się na ten wydatek odpowiednio przygotować. Końcowy rachunek na pewno Cię nie

Dzięki naszym usługom w dziedzinie wyceny nieruchomości możesz podejść do swoich transakcji nieruchomościowych z pewnością i świadomością. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia, aby osiągnąć najlepsze wyniki.

 

Co od nas otrzymasz? Operat szacunkowy dla klienta

Po zakończeniu procedury szacowania nieruchomości, otrzymasz od nas starannie sporządzoną, autorską opinię na piśmie, a w niej informacje o wartości nieruchomości. Operat szacunkowy w wykonaniu rzeczoznawcy majątkowego z IEE uwzględnia wykonane czynności i opisuje kroki podjęte w celu określenia wartości nieruchomości. Taki dokument ma moc prawną i jest respektowany w urzędach czy bankach, np. gdy potrzebujesz operatu szacunkowego do kredytu hipotecznego.

 

 

Jak wygląda operat szacunkowy?

Operat szacunkowy to opinia wystawiona przez rzeczoznawcę majątkowego po oględzinach i szacunku wartości nieruchomości. Może przybierać dwie formy:

  • pisemną,
  • elektroniczną.
 

Zawartość i wygląd operatu szacunkowego są regulowane przepisami. Są sporządzane w konkretnym celu i tylko do niego przeznaczone.

 

 

Jak długo ważny jest operat szacunkowy?

Przypominamy naszym klientom o tym, że ważność dokumentu wynosi 12 miesięcy od daty jego sporządzania (chyba że zmienią się przepisy albo sama sytuacja dotycząca nieruchomości np. spłonie ona w pożarze czy zostanie znacząco zmodyfikowana).

 

Po upływie 12 miesięcy z operatu szacunkowego można nadal korzystać, ale żeby był wiarygodny i miał moc prawną musi zostać ponownie potwierdzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Po tym czasie znów nabiera 12-miesięcznej ważności liczonych od dnia zakończenia pierwotnego okresu ważności operatu szacunkowego.

Potwierdzenia aktualności operatu szacunkowego można dokonać tylko raz. Oznacza to, że w ten sposób maksymalnie można wydłużyć jego ważność o 24 miesiące łącznie. Gdy będzie potrzebny znów, wtedy przeprowadza się ponownie wycenę nieruchomości, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

 

 

Potwierdzenie aktualności operatu szacunkowego

Potwierdzeniem aktualności wyceny nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy (zachęcamy do tego, aby był to ten specjalista z IEE, który wykonał dla Ciebie pierwszy operat szacunkowy). Umieszcza on na dokumencie klauzulę i dodaje analizę. Wykazuje ona, że od daty sporządzenia pierwszej wyceny nie zmieniły się przepisy prawne i nie zaszły istotne zmiany czynników, które wpływają na wartość domu czy mieszkania. 

 

 

Co jeśli operat szacunkowy straci ważność?

Potwierdzenia aktualności operatu szacunkowego nie jest tym samym co aktualizacja. Jeżeli rzeczoznawca majątkowy stwierdzi, że  zaszły zmiany i poprzednia wycena nie jest już wiążąca nie może dodać aneksu do dokumentu (bo np. zmieniły się ceny na rynku czy sam standard budynku uległ pogorszeniu/poprawie). Wtedy konieczne będzie sporządzenie nowego operatu szacunkowego.

 

 

Gwarancja najwyższej jakości – zaufaj wiedzy i doświadczeniu IEE

IEE to Instytut, który od lat specjalizuje się w wycenie nieruchomości – komercyjnych, prywatnych, użytkowych, przemysłowych i innych, współpracując przy tym zarówno z osobami prywatnymi, jak i firmami. Śledzimy przepisy i dostosowujemy nasze działania do obowiązujących procedur. Dzięki temu zawsze masz pewność, że operat szacunkowy jest w pełni wartościowy i zgodny z prawem, a także że zostanie zaakceptowany np. w banku czy urzędzie.

 

Dzięki ciągłemu doskonaleniu procesów oraz dostępowi do najnowszych danych rynkowych jesteśmy w stanie dostarczać klientom rzetelne, niezwykle precyzyjne wyceny nieruchomości oparte na aktualnych informacjach pozyskiwanych z zaufanych źródeł. Oferujemy różne rodzaje operatów – pełne i uproszczone przeprowadzane z wykorzystaniem kilku metod, głównie porównawczej.

 

Cechuje nas zaawansowana merytoryka, ale przede wszystkim etyczne działanie wpisane w kanon naszego zawodu. Gwarantujemy dyskrecję oraz bezstronność i zachowanie najwyższej staranności w działaniu.


Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej wyceny. Aby poznać koszt naszych usług, prosimy o skontaktowanie się pod numerem telefonu +48 728 370 556  lub pod adresem e-mail: biuro@iee.pl.