Pełna i uproszczona metoda wyceny przedsiębiorstwa

pelna-i-uproszczona-metoda-wyceny-przedsiebiorstwa

Zawartość artykułu

Przedsiębiorstwa będące przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży powinny zostać wycenione w odpowiedni sposób. Do ustalenia właściwej ceny danego podmiotu gospodarczego wykorzystuje się różnorodne metody. Warto mieć świadomość, że wycenę firmy można dokonać zarówno w sposób pełny, jak i uproszczony. Oba sposoby zasadniczo różnią się między sobą. Wybór właściwej metody zależy od szeregu różnorodnych czynników. W praktyce niekiedy lepszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie metody uproszczonej, a czasem metody pełnej. Warto sprawdzić, czym charakteryzują się wspomniane metody wyceny przedsiębiorstw oraz kiedy należy po nie sięgać. 

Pełna wycena przedsiębiorstwa – co to takiego? 

Pełna wycena przedsiębiorstw to wycena, która ukierunkowana jest na wydanie opinii odnoszącej się do wartości danego przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych metod i procedur umożliwiających obiektywne i bezstronne określenie wartości podmiotu gospodarczego. Pełna wycena firmy wyróżnia się pewnymi określonymi cechami charakterystycznymi. Do najistotniejszych z nich zalicza się: 

  • możliwość przedstawienia wyników w postaci jednej wartości lub przedziału wartości;

     

  • uwzględnianie w wycenie wszystkich podejść uznanych przez biegłego za właściwe;

     

  • branie pod uwagę wszystkich najważniejszych informacji udostępnianych wyceniającemu w trakcie opracowywania raportu z wyceny;

     

  • stosowanie odpowiednich procedur w celu zgromadzenia oraz przeanalizowania niezbędnych przy wycenie danych.

     

Warto wiedzieć, że pełna wycena przedsiębiorstwa powinna zostać właściwie udokumentowana. W tym celu należy przygotować stosowny raport. Dokument ten zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien być autorską, pisemną opinią na temat wartości danego podmiotu gospodarczego. Bardzo ważne jest również dołączenie do tego dokumentu prezentacji założeń stanowiących bazę procesu szacowania. W omawianym dokumencie trzeba też koniecznie zawrzeć najważniejsze dane uzyskane w trakcie wykonywania obliczeń. Obowiązkowo należy wspomnieć o ewentualnych warunkach ograniczających proces badawczy. 

 

Kiedy najczęściej wykonuje się pełną wycenę przedsiębiorstwa? 


Pełna wycena przedsiębiorstwa zwykle okazuje się bardzo pożądana przede wszystkim przy formalnych szacunkach. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, jak sprzedaż, zakup oraz fuzje przedsiębiorstw. Pełna wycena firm z reguły okazuje się też bardzo przydatna do rozstrzygnięcia sporów toczących się przed sądem. 

 

Podobnie dzieje się także w trakcie postępowań prywatyzacyjnych oraz o odszkodowanie. Pełną wycenę przedsiębiorstwa zazwyczaj wykonuje się także w sytuacji wyjścia wspólnika ze spółki. 

 

Czym charakteryzuje się uproszczona wycena przedsiębiorstwa? 


Uproszczona wycena przedsiębiorstwa sprowadza się przeprowadzania zgodnie z określonymi standardami procesu szacowania wartości przedsiębiorstwa przy jednoczesnym pominięciu lub znacznym uproszczeniu rozmaitych procedur koniecznych przy pełnej wycenie. Cały proces charakteryzuje się określonymi właściwościami.

 

Wśród nich można wyodrębnić: 

  • możliwość zaprezentowania wyników jako jednej wartości lub przedziału wartości;

     

  • bazowanie na ograniczonym zakresie informacji;

     

  • pomijanie i upraszczanie niektórych procedur podczas zbierania oraz przetwarzania informacji; 
  • bazowanie wyceny na podejściach uważanych przez biegłego za najlepsze w danym przypadku.

     

Raport z uproszczonej wyceny przedsiębiorstwa musi mieć postać pisemną. W jego treści trzeba obligatoryjnie zamieścić wykaz przyjętych uproszczeń i ograniczeń. Wskazane jest także uzasadnienie ich stosowania. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić uproszczoną wycenę przedsiębiorstwa? 


Wycena przedsiębiorstwa za pomocą metody uproszczonej często okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Po ten sposób można sięgnąć w różnych przypadkach. W większości sytuacji na ten krok decydują się osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w danych okolicznościach pełna wycena przedsiębiorstwa może okazać się niemożliwe do przeprowadzenia lub też zbyt pracochłonne i czasochłonne. Należy zresztą mieć świadomość, że rzetelnie przeprowadzony proces uproszczonej wyceny pozwala na uzyskanie rezultatów zbliżonych do wyników wygenerowanych na drodze pełnej wyceny przedsiębiorstwa.
 

 

Najważniejsze zalety i wady pełnej oraz uproszczonej wyceny


Należy mieć świadomość, że zarówno pełna, jak i uproszczona wycena przedsiębiorstwa charakteryzują się określonymi walorami oraz niedociągnięciami. Pełna wycena umożliwia uzyskanie możliwie jak najbardziej wiarygodnych wyników. Wszystko dzięki pozyskaniu i poddaniu analizie wszelkich niezbędnych informacji oraz zastosowanie wszystkich podejść uznanych za właściwe. Z drugiej jednak strony przeprowadzenie pełnej wyceny jest pracochłonne i kosztowne. To najistotniejsza wada takiej wyceny.
 

 

Uproszczona wycena wyróżnia się wysokim stopniem wiarygodności. Metoda ta jest też relatywnie niedroga. Cały proces przy jej wykorzystaniu przebiega szybko i bez zbędnych zakłóceń. Warto pamiętać jednak o zwiększonym ryzyku pominięcia istotnych informacji wpływających na wartość firmy. 
|

Oferta IEE

Zastanawiasz się, jak rzetelnie określić wartość Twojego przedsiębiorstwa? Nasz Instytut Ekspertyz Ekonomicznych oferuje profesjonalne usługi – wycena firm, wspierając się bogatym doświadczeniem i głęboką wiedzą naszego zespołu ekspertów.

 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pełnej wyceny przy sprzedaży, zakupie czy fuzji firm, czy też zainteresowany jesteś uproszczoną metodą do celów wewnętrznych, nasze podejście gwarantuje precyzję i obiektywność.

Oferujemy kompleksowe rozwiązania, które uwzględniają wszystkie kluczowe czynniki wpływające na wartość przedsiębiorstwa, zapewniając Ci spokój umysłu i pewność, że Twoja firma została wyceniona sprawiedliwie i z należytą starannością.

Skorzystaj z naszych usług i odkryj rzeczywistą wartość swojego biznesu dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu naszych ekspertów.

 


Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/IEE zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Pozostałe wpisy na blogu IEE

case-study-przyklady-wycen-firm-z-roznych-branz

Case study: przykłady wycen firm z różnych branż

Wycena firmy to nie jest jednolity proces w każdym przypadku. Metodę wycenę dostosowujemy do jej celu (sprzedaż, fuzja), branży firmy i fazę jej rozwoju. Dla firm zajmujących się wycena przedsiębiorstw, takich jak nasza, największym wyzwaniem jest prawidłowe oszacowanie potencjału wzrostu, ryzyka oraz stabilności finansowej startupów.  W artykule zaprezentujemy trzy różne

wplyw-sytuacji-gospodarczej-na-wycene-przedsiebiorstw

Wpływ sytuacji gospodarczej na wycenę przedsiębiorstw

Wycena przedsiębiorstwa ma istotne znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i dla samych spółek z o.o., ponieważ decyduje o pozyskaniu kapitału, transakcjach przejęć czy strategiach rozwoju. Współczesna gospodarka jest jednak zmienna, a zmiany w jej strukturze mają znaczący wpływ na sposób postrzegania wartości firmy.    Rola wskaźników gospodarczych w wycenie firm

wycena-przedsiebiorstw-w-polsce

Wycena przedsiębiorstw w Polsce – specyfika lokalnego rynku

W 2024 w Polsce przeprowadzono 348 fuzji i przejęć firm. Największa transakcja opiewała na 1,2 mld złotych i dotoczyła przejęcia zakładów produkcyjnych i spółki zależnej amerykańskiego PPG przez Qemetica. Proces wyceny przedsiębiorstw w Polsce posiada swoje unikalne cechy, wynikające z lokalnych uwarunkowań gospodarczych, prawnych oraz kulturowych. Zrozumienie tych specyfik jest

Analiza-SWOT-a-wycena-przedsiębiorstwa

Analiza SWOT a wycena przedsiębiorstwa

Podejścia do wyceny przedsiębiorstw coraz częściej wykorzystuje elementy analizy strategicznej, takie jak analiza SWOT. Analiza, poprzez identyfikację mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w otoczeniu, pozwala lepiej zrozumieć potencjał rozwojowy firmy oraz ryzyka, z którymi może się zmierzyć. Planujesz wycenę firmy? Koniecznie wykorzystaj w niej potencjał analizy SWOT.

jak-przygotować-firmę-do-wyceny–praktyczny-poradnik

Jak przygotować firmę do wyceny – praktyczny poradnik

Wycena spółki wymaga skrupulatności i zaangażowania. Należy podejść do tego zadania z kompletem narzędzi w ręku, aby uzyskać jak najbardziej trafną wartość przedsiębiorstwa. Dlatego do wyceny należy się przygotować, a nie dokonywać jej spontanicznie – z dnia na dzień. Jeżeli planujesz wycenę swojego biznesu, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz

rola-wyceny-w-procesie-pozyskania-inwestora

Rola wyceny w procesie pozyskania inwestora

Wycena spółki z o.o. to nie tylko liczba wpisana na papierze – to narzędzie, które może otworzyć drzwi do nowych możliwości biznesowych, w tym pozyskania środków od inwestorów. Rynek jest niezwykle wymagający, a konkurencja w pozyskiwaniu kapitału rośnie z każdym dniem. Jednym z najważniejszych elementów budowania zaufania inwestorów oraz skutecznego

Udostępnij

Uzyskaj ofertę